GEÇMİŞTEN BUGUNE E-TİCARET

GEÇMİŞTEN BUGUNE E-TİCARET

 

 

Alışveriş, internetteki en popüler etkinliklerden biri. Bunun oldukça çekici yanları var: Boş zamanlarınızda, istediğiniz zaman, hatta pijamalarınızla alışveriş yapabiliyorsunuz. İsteyen herkes web tasarımlarında spesifik mahsullerini ve sundukları hizmetleri görüntüleyebilir.

E-ticaretin doğuşu oldukça daha önceki kavramlara direniyor: “Al ve sat”, elektrik, kablolar, bilgisayarlar, modemler ve internet. E-ticaret, 1991’de internet ticari kullanıma açıldığında muhtemel hale geldi. Bu günden sonra binlerce şirket internette bir yer sahibi oldu.

E-Ticaret

 

E-ticaret terimi başlarda kullanıcılara firma bilgilerine erişme ve elektronik operasyonlar hakikatleştirme olanağı sunan, ticari operasyonları yürütme süreci anlamında kullanılırdı. Bu teknolojileri kullanma olanağı 1970’lerin sonunda ortaya çıktı ve firmalar ve organizasyonlar bu sayede elektronik olarak ticari belgelerini sunma olanağı buldu.

nternet 1994’ta dünya genelinde popülerlik kazanmaya başlayınca HTTP gibi güvenlik protokollerinin ve DSL gibi internete kesintisiz ulaşım ve irtibat sağlayan teknolojilerin geliştirilmesi takribî 4 sene aldı. 2000 senesinde Batı Avrupa ve Amerika’daki bir hayli şirket, hizmetlerini internette sunmaya başladı. Bu noktadan sonra e-ticaret teriminin anlamı değişti. İnsanlar e-ticaret terimini, güvenlik iletişimlerini ve elektronik ödeme servislerini kullanarak internet esaslı alışveriş yapma süreci olarak belirlemeye başladı. 2000 senesinde dot-com balonu bir hayli şanssız neticeye yol açtı ve çoğu e-ticaret işletmeyi yok oldu. Ananesel şirket perakendecileri elektronik ticaretin avantajlarını fark ettiler ve web sitelerine yeni özellikler ilave etmeye başladılar. 2001’in sonunda e-ticaretin en büyük formu olan şirketler arası  ticaret B2B modeli 700 milyar dolarlık harekât reelleştirdi.

Elde edilen bilgilere bakıldığında e-ticaret satışları gelecek birkaç senede çoğalacaktı ve 2007’nin sonunda ise toplam satışların %3.4’ünü e-ticaret satışları oluşturacaktı. E-ticaret ananesel mağazalar ve mail sipariş fihristleri için büyük avantajlar sunuyordu. Alıcılar büyük mahsullerin ve hizmetlerin veritabanlarında basitlikle araştırma yapabilme, net maliyetler görüntüleme ve birkaç gün içinde sipariş verebilme olanağı buldular. Kullanıcılar bir tıklamayla maliyet karşılaştırması yapabildiler ve seçtikleri mahsulü muhtemel olan en iyi maliyete satın alabildiler.

E-ticaret ananesel mağazalar ve mail sipariş fihristleri için büyük avantajlar sunuyordu. Alıcılar büyük mahsullerin ve hizmetlerin veritabanlarında basitlikle araştırma yapabilme, net maliyetler görüntüleme ve birkaç gün içinde sipariş verebilme olanağı buldular. Kullanıcılar bir tıklamayla maliyet karşılaştırması yapabildiler ve seçtikleri mahsulü muhtemel olan en iyi maliyete satın alabildiler.

E-ticaret kavramının tarihi Amazon ve eBay gibi e-ticaret liderleri olmadan düşünülemez. Bu ticaret devleri sayesinde tesirli bir e-ticaret sektörüne ve neşe verici online alışveriş tecrübelerine sahip olduk. Şu an dünya genelinde 5 büyük internet bayisi var: Amazon, Dell, Stables, Office Depot ve Hewlett Packard. İstatistiklere göre dünya genelinde internetteki en popüler mahsul kategorileri müzik, kitap, bilgisayar, büro gereçleri ve öbür elektronik aygıtlar.

Amazon.com, dünyadaki en büyük e-ticaret firmalarından biri ve merkezi Washington, Seattle’da bulunuyor. Jeff Bezos tarafından 1994’te bulundu ve internet genelinde mahsul satışı yapan ilk Amerikan e-ticaret sitesi ünvanını taşıyor. dot.com balonundan sonra Amazon zaferli iş modeli pozisyonunu kaybetti. İşletme 2003’te ilk senelik karını elde etti ve bu da gelecek geliştirmelerin ilk adımı oldu.

Amazon.com başlangıçta bir online kitap mağazası olarak planlandı ancak zamanla elektronik, yazılım, DVD, reyin, müzik, MP3, tekstil, pabuç ve sıhhat mahsulleri gibi bir hayli mahsul web tasarımında yer almaya başladı. İşletmenin orijinal adı Cadabra.com’du ancak bir vakit sonra bu ad Amazon.com olarak değiştirildi. 1999’da Jeff Bezos, işletmenin zaferlerinden dolayı Time mecmuası tarafından senenin bireyi bülten edildi. Firmanın ana merkesi Amerika’da olsa da Amazon, Birleşik Kraliyet, Kanada, Fransa, Almanya, Japonya ve Çin gibi gelişmiş ekonomiye sahip ülkelerde değişik web tasarımları geliştirdi. Firma, Marks & Spencer, Lacoste, the NBA, Bebe Stores, Target gibi şöhretli bir hayli bayi web tasarımlarını destek ver.

Amazon, satış ortaklığı programına sahip ilk e-ticaret sitelerinden biriydi ve bu günlerde işletme satışlarının %40’ı web tasarımında mahsullerini listeleyen ve satan satış ortaklıklarından ve üçüncü taraf satıcılarından geliyor. 2008’de Amazon sinema işine de girdi ve 20th Century Fox’un “The Stolen Child” filmine sponsor oldu.

2008’de yürütülen bir araştırmaya göre Amazon.com domaini her sene takribî 615 milyon alıcının ilgisine sürüklüyordu. Bu web tasarımının en popüler özelliği değerlendirme sistemi. Başka Bir Deyişle ziyaretçiler görüşlerini bildirebilme ve her mahsulü 1’den 5’e kadar puanlama ihtimaline sahip. Ayrıca Amazon.com kullanıcıların, bilgi tabanındaki bütün adlı kitaplar için sadece anahtar kelime kullanarak arama yapmalarını olası kıldığı için kullanıcı arkadaşı arama marifetle

E-ticaret geliştirme sürecinde katkısı olan öteki bir işletme de Texas’ta bulunan bilgisayar satışlarında Hewlett-Packard ve Acer’dan sonra gelen Amerikan firmayı Dell.

Dell.com 1994’te bir sabit sayfa olarak başladı. Daha sonra süratli bir büyüme kaydoldu ve 1997’nin sonunda online satışlarla milyon dolarlar kazanan ilk işletme oldu. Hiçbir perakende satıcı ve vasıtayı olmadan bir hayli alıcıya erişti ve web dünyasında yürüttüğü bu gizeme dışı strateji bir hayli e-ticaret şirketi tarafından taklit edildi. Dell’in galibiyetinin anahtarı kullanıcılara seçme ve hakimiyet olanağı vermesi. Ziyaretçiler kendi bütçelerine göretam bileşenleri tek tek seçerek bilgisayarlarını kendileri toplayabiliyorlardı. İstatistiklere göre firmanın kazancının %50’si online satışlarından geliyor.

2007’de Fortune mecmuası Dell’i Fortune 500 listesinde 34. ve Amerika genelinde en galibiyetli firmalar top 20 listesinde 8. olarak listeye aldı.

E-ticaretin tarihi alıcıların çıkarlarına göre büyüyen, yeni, sanal bir dünyanın tarihidir. Bu dünya gelecek jenerasyonlar için sağlam bir esasın üstünde parça parça gelişiyor.

Tavsiye Edilen Yazılar